Jak i czym pomalować drewno?
09 Maj 2023

Jak i czym pomalować drewno?

Drewno to jeden z najbardziej szlachetnych i najpiękniejszych materiałów.

Drewno to materiał ponadczasowy, potrafi dostosować się do każdego stylu wnętrzarskiego i zapewnić domownikom, ciepły, przyjazny nastrój. Drewniane powierzchnie bywają tyle piękne, ile wymagające. O drewno należy zatem starannie dbać.

Produkt do malowania drewna należy każdorazowo dobierać do czynników, jakie będą oddziaływać na powierzchnię. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, przed jakimi czynnikami zabezpieczamy powierzchnię.

~ wyroby do drewna na zewnątrz

W przypadku produktów użytkowanych na zewnątrz rozpiętość zagrożeń jest naprawdę duże. Mamy do czynienia z ryzykiem powstawania uszkodzeń któe powodują czynniki takie jak deszcz, wilgoć, śnieg, zmienne temperatury oraz promieniowanie słoneczne, a także rozwoj korozji czy zagnieżdżenia się owadów. Malowanie drewna na zewnątrz traktujemy jako konieczność i obowiązek a nie ewentualność.

~ wyroby do drewna we wnętrzach

We wnętrzach nie mamy już do czynienia z takimi czynnikami atmosferycznymi jakie panują na zewnątrz lecz nie oznacza to że możemy pozostawić drewno bez zabezpieczenia ! To nie jest dobry pomysł.

Drewniane powierzchnie pozbawione odpowiedniej ochrony szybko chłonąć wilgoć co za tym idzie zaczną niszczeć i szarzeć. Malowanie drewnianych mebli, parkietów czy boazerii wydłuża ich żywotność i zachwycają wyglądem przez długie lata. Recz jasna tutaj stosujemy farby do malowania drewna wewnątrz.

Podsumowując, nie możemy pozostawić drewna bez zabezpieczenia.

Warto zastanowić się jaki efekt końcowy chcemy uzyskać a więc porównajmy parametry poszczególnych preparatów.

Farby, lakiery oraz lakierobejce do drewna tworzą na powierzchni szczelne, trwałe powłoki. Lakiery do drewna to często produkty transparentne, które nie nadają koloru drewnianym powierzchniom jak i nie uwydatniają naturalnych tonów. Zapewnia jak najpełniejszą ochronę. Przeznaczony do malowania drewna na zewnątrz narażonego na okresowe oddziaływanie wody i wilgoci.

Farby akrylowe zapewniają dobre krycie i są pozbawione mocnego zapachu (idealne dla alergików lub pokoju dziecięcego). Malowanie tymi farbami nadaje drewnianej powierzchni matowe, półmatowe lub satynowe wykończenie. Nadaja się do malowania lamp, boazerii czy mebli średnio użytkowanych.

Farba alkidowa, przyda się  do intensywnie użytkowanych powierzchni ponieważ cechuje się dużą trwałością. Polecana jest zwłaszcza do powłok narażonych na uszkodzenia, a także biurek czy stołów kuchennych.

Lakierobejce zwana farbą lazurową tworzą półtransparentne powłoki, nadają kolor uwydatniając rysunek słojów. Dają efekt dekoracyjny. Tworzy trwałą barierę dla wilgoci, zabezpiecza przed promieniowaniem UV i atakami szkodników. Gdy pomalujemy drewno lakierobejcą to ważne jest by potem nanieść warstwę bezbarwnego lakieru by zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Olej nie tworzy powłok ochronnych na powierzchni drewna lecz głęboko wnika w jego strukturę i zwiększa odporność – działa od wewnątrz i od zewnątrz. Jeśli zależy nam na wysokiej klasie ochronie oraz najbardziej naturalnej strukturze, zamieńmy wyroby powłokotwórcze na olej.

Zaolejowane drewno np.deski tarasu lub meble ogrodowe nie poddają się działaniu wilgoci oraz nie szarzeją nawet kiedy są narażone na oddziaływanie promieniowania słonecznego. Uzyskujemy naturalny efekt wizualny.

Wosk także pielęgnuje i impregnuje drewno. Warto jednak wiedzieć, że wosk nie wnika w strukturę drewna tak głęboko jak olej.

Istnieją różne metody malowania drewna. Inaczej maluje się świeże surowe drewno, a inaczej poddawane renowacji.

W pierwszej kolejności sprawdź czy drewno jest odpowiednio wysuszone. Wilgotne drewno potrafi bowiem mieć różne wybryki i po pomalowaniu będzie pękać lub tracić formę. Przed pomalowaniem oczyścić powierzchnię drewna z kurzu tłuszczu oraz ewentualnych wycieków żywicznych a zaś elementy, które chcemy odnowić czyli z poprzednimi warstawami potraktuj specjalnymi preparatami do usuwania powłok lakierniczych oraz wygładż papierem ściernym lub szlifierką. Drewno musi być czyste, wyrównane wszelkie rysy, bez łuszczących sie powłok a większe ubytki uzupełnić szpachlówką do drewna.

Jeżeli malujesz surowe drewno znajdujące się na zewnątrz, najpierw zaimpregnuj je środkami biobójczymi. Zabezpieczysz drewnianą powierzchnię przed grzybami, sinizną i szkodnikami. Szorstkie drewno najlepiej zabezpieczać impregnatem ochronno-dekoracyjnym, natomiast drewno oheblowane, lakierem bądź lakierobejcą. Drewno wewnątrz pomieszczeń nie potrzebuje tak dogłębnego zabezpieczenia dlatego, że nie jest narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Jeżeli zaś zamiast farby czy lakierobejcy do drewna wybraliśmy olej, usunięcie poprzednich powłok będzie konieczne. Olej wcieramy w surowe drewno.

Aby uzyskać przeczystą powierzchnię warto posłużyć się szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem.

Kiedy chcemy uzyskać zadowalający i trwały efekt, drewno maluje się je kilka razy.

Używając do malowania pędzla lub wałka należy pamiętać, by robić to wzdłuż słojów drewna i równomiernie rozprowadzać preparat. Przed nałożeniem kolejnej warstwy warto zmatowić powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Kiedy robimy to na pionowych powierzchniach trzeba uważać na spływanie świeżej farby by uniknąć powstania mało estetycznych zacieków.